Fašiangy trvajú každoročne od Troch kráľov do Popolcovej stredy. Na Slovensku sa od dávnej minulosti spájali s veselosťou, ľudovými zábavami, hrami či v súčasnej dobe s karnevalmi a plesmi. Tradícia fašiangových zvykov siaha do dávnej minulosti našich predkov. Súčasťou takýchto fašiangových zábav a hier boli sprievody rôznych masiek, najčastejšie zvierat, ale tiež znetvorené postavy mužov a žien. Neskôr sa sprievody a karnevaly stávajú aj zábavou detí a mládeže a tešia sa veľkej obľúbenosti. 2. februára 2017 sa od ranných hodín našou školou niesli prvé tóny hudby, ktorá na parket prilákala masky v podobe víl, princezien, šašov, superhrdinov, čarodejníc a iných zaujímavých stvorení. Nechýbali tradične zastúpení robotníci z Hornej – Dolnej, lekár, učiteľka a iné povolania, ktorými deti vstupujú do masiek resp. rolí dospelých. Tanec, úsmevy a celková pohoda sú svedectvom toho, že sa tohtoročný karneval vydaril a zaslúži si známku jeden.
Všetkým deťom v našej škole veľkým i malým na známosť sa dáva,
že sa v našej škole chystá zábava nevídaná.
Nech si na tú karnevalovú zábavu 2 .2. 2017 prichystajú dopredu masky,
pozvané sú všetky deti v maskách, šašovia, hrdinovia či nádherné krásky!
Každá karnevalová maska bude odmenená!
Keď sa človek v zime pozerá von z okna a vidí, ako v tom mrazivom počasí po vonku poskakujú vtáčiky a zháňajú si niečo do zobáka, takmer každý z nás začne rozmýšlať, ako by jej mohol pomôcť. Vtedy väčšinu z nás napadne, že postaví kŕmidlo, kúpi slnečnicu a začne vtáky prikrmovať. Zima je skutočne veľmi náročné obdobie, obzvlášť táto zima, pretože sa k nám vrátila po rokoch v úplnej chladivej kráse. Okrem nízkych teplôt pre všetky druhy našich vtákov znamená nedostatok až úplnú nedostupn osť potravy. Ak chcú vtáky v takýchto podmienkach prežiť, musia sa na túto nepriaznivú situáciu nejako prispôsobiť alebo im môžeme pomôcť, preto sme pred našou školou postavili strom záchrany s kŕmidlami pre vtáčikov. Visia na nej prvé búdky žiakov, ale aj špeciálne stojany na jabĺčka, ktoré potešia operencov. Aj cestou pomoci prírode môžeme poukázať na to, že v núdzi býva občas každý...
Milí žiaci !
Vianočné prázdniny trvajú od 23. decembra 2016 do 5.januára 2017. Vyučovanie sa začne 9. januára 2017 v pondelok.
Krásne vianočné melódie a známe koledy nás posunuli o krôčik bližšie k najradostnejším a najkrajším sviatkom roka Vianociam, nechýbal ani milý hosť Mikuláš s anjelom a čertom. Žiaci ZŠ vystúpili s krásnym vianočným programom, čím potešili aj svojich rodičov a starých rodičov a na záver si všetci spoločne zaspievali najznámejšiu vianočnú pieseň Tichá noc.
V každej krajine sa slávia Vianoce inak, ale symbolika je všade rovnaká. Trblietavé ozdoby, stromček, betlehem, hviezdy, zvončeky či darčeky. Kresťania rôznych cirkví slávia Vianoce v rôznych termínoch podľa gregoriánskeho kalendára 25. decembra, podľa juliánskeho 6.januára.
Oslavy Vianoc sa v priebehu histórie vyvíjali. Obľúbeným zvykom u nás patrí stavanie a zdobenie vianočného stromčeka, betlehemov, pečenie, varenie a zachovávanie mnohých zvykov. POS vo Svidníku je kultúrnym centrom, ktoré sa snaží o zachovávanie tradícií, preto sme sa aj my zapojili do výzvy o vytvorenie vianočného betlehema z ľubovoľného materiálu. Hoci sme na súťaži neuspeli, ďakujeme žiakovi Tobiasovi Demkovi za strávený čas pri zhotovovaní zaujímavého betlehemu z orechových škrupiniek.
Ako dlho poznal človek med, múku a oheň, taká stará je história výrobkov z medu. Perníkové cesto je výborným materiálom na formovanie a má aj tú výbornú vlastnosť, že ani surové ani upečené nestráca časom na akosti a chuti, ale naopak, zlepšuje sa. Med má vynikajúce konzervačné vlastnosti, a preto nepodlieha žiadnym biologickým zmenám. Perníkové cesto možno dlho uchovávať čerstvé, chutné a požívateľné. Strediskom perníkového remesla na Slovensku, ba i v celom bývalom Uhorsku bola Bratislava, kde bol založený prvý pernikársky cech. Perník /medovník/ a iné medové pečivo je nielen pochúťkou, ale vzácnou potravinou, lebo je hodnotnejšie než pečivo vyrobené z cukru. Perníčky či medovníčky sa stali súčasťou vianočného pečenia slovenských domácností. Takto uviedla čaro histórie medovníčkov a ich nezameniteľnú chuť medovníčkov pred ich pečením pani učiteľka Senajová. V predvianočnom čase žiaci I. stupňa piekli medovníčky v školskom klube detí, kde pod dozorom pani učiteľky Senajovej, miesili, vykrojovali, ukladali na plechy svoje s láskou vytvorené perníčky. Na prvých kúskoch si deti pochutnali s teplým čajíkom, ostatné si žiaci pripravili pre svojich rodičov na pripravovanú vianočnú besiedku.
"Nemudruj o minulosti, nesnívaj o budúcnosti, ale chop sa okamihu a uč sa od tej
chvíle." Sinclair Lewis
Žiaci 9. ročníka pokračovali v exkurziách po stredných školách v meste Svidník. Dňa 7.decembra 2016 navštívili Strednú odbornú školu technickú, o ktorú majú naši žiaci vždy veľký záujem, nakoľko ponúkajú stále potrebné profesie pre bežný život ako je murár, sústružník, automechanik a pod. Bolo im predstavené tkz. duálne vzdelávanie, kde sa veľký dôraz kladie na prax študentov, ktorá je prepojená s konkrétnymi firmami na území mesta Svidník. Potom sa žiaci presunuli do Domu kultúry, kde deviataci uvideli módnu prehliadku študentov priemyslovky, ktorá bola veľmi zaujímavá, nápaditá, miestami extravagantná, ale taká je móda súčasnej doby. Stredná priemyselná škola odevná ukázala našim žiakom svoje priestory, grafické štúdium, fotografický ateliér, kde našich žiakov odfotili a vyrobili šálku s ich portrétom. Táto škola ponúka široké možnosti pre tých žiakov, ktorí radi kreslia, navrhujú, sú kreatívni a majú ambície stať sa módnym návrhárom, ale aj výrobnou krajčírkou, grafikom, dizajnérom a pod. Aj táto exkurzia potvrdila, že paleta stredných škôl je skutočne pestrá, a že rozhodnúť sa pre tú správnu je naozaj ťažké.
Zapojenie sa do speváckej prehliadky vianočných piesní a kolied „Vianočná hviezdička“ v Múzeu ukrajinskej kultúry 1. decembra 2016 znamenalo pre našu základnú školu úspešné prezentovanie na tejto sviatočnej akadémii. Zaspievali si interpreti všetkých vekových kategórií, predovšetkým však žiaci ZUŠ zo Svidníka, Stropkova či Giraltoviec. Súťaže sa zúčastnila naša žiačka 9. ročníka Dominika Siváková s hudobným sprievodom spolužiaka Kristiána Cinu. Odprezentovali sa dvomi ľudovými koledami v rusínskom jazyku a to koledami V Viflejemi novina a Spij, Isuse, spij. Pri vyhodnotení sa naši žiaci nestratili medzi speváckymi súpermi a boli zaradení do bronzového pásma. Blahoželáme žiakom a ďakujeme za prezentáciu jedinej mimosvidníckej školy na tomto podujatí.
„Škola si dala prácu, aby v žiakoch a skrze žiakov pripravila
a napomáhala budúcnosti ľudskej spoločnosti.“
Budúcnosť každého mladého človeka závisí od správneho výberu strednej školy či učilištia. Preto sme sa rozhodli zrealizovať prvú exkurziu v tomto školskom roku V týždni otvorených dverí po stredných školách v meste Svidník pre žiakov 9. ročníka. 22. novembra 2016 žiaci navštívili SOU arm. generála L. Svobodu, kde žiaci videli študentov počas praxe v odbore krajčír, stolár, kaderníčka, čo ich veľmi zaujalo. Ohúrili ich priestory telocvične, posilňovne, tried, učební. Mnohí žiaci práve po prehliadke tejto školy, prehodnotili svoje ďalšie štúdium. Následne sa žiaci presunuli na Strednú zdravotnícku školu milosrdného Samaritána, kde žiaci priamo videli ukážky študentov, kedy mnohé priame zásahy pri každodennej práci zdravotníkov zachraňujú ľudské životy. Nech sa už rozhodnú žiaci akokoľvek v ďalšom štúdiu, dôležité je, aby si vybrali správny odbor, pretože len ten vykonáva svoju prácu dobre, kto ju vykonáva s potešením.
„Nie je dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa.“
P. de Coubertin
Školské prostredie je aj prostredím porovnávania vedomostí, komunikačných schopností, rečníckeho umenia a daru premeniť slová do zmysluplného posolstva prejavu každého z nás. Materinský jazyk patrí medzi tie náročnejšie predmety, v ktorom sa každoročne koná najprv školské kolo Olympiády v slovenskom jazyku a literatúre, následne sa koná okresné kolo. 16. novembra 2016 sa naša žiačka 8. ročníka Barbora Siváková zúčastnila okresného kola Olympiády v slovenskom jazyku a literatúre vo Svidníku, kde si zmerala svoje vedomosti v porovnaní s inými žiakmi okresu. Na olympiáde sa zúčastnili všetky svidnícke základné školy a len dve dedinské, a to tá naša ZŠ Nižný Mirošov a ZŠ Okrúhle, s ktorou sme sa umiestnili s rovnakým počtom bodov na peknom 6. mieste. Žiačke Barbore Sivákovej blahoželáme a ďakujeme za reprezentovanie školy na okresnom kole.
Základná škola v Nižnom Mirošove oznamuje žiakom a zákonným zástupcom, že 23.11.2016 (streda) sa uskutoční Celoslovenské testovanie žiakov 5. ročníka z predmetu MATEMATIKA a SLOVENSKÝ JAZYK a LITERATÚRA.
"TALENT JE PRÁCA NA TALENTE." Anton Pavlovič Čechov
Deň pred jesennými prázdninami sme sa na našej škole pokúsili otvoriť bránu múzam spevu, tanca, vlasnej improvizácie, čím sme chceli vytvoriť atmosféru zážitkového dopoludnia, ktoré sami sebe vytvorili žiaci. Moderátorka príjemným sprievodným hlasom uvádzala jednotlivé čísla žiakov 1. a 2. stupňa. Žiaci postupne nabrali odvahu a vystúpili pred spolužiakmi.Odzneli slovenské, rusínske, rómske piesne a nechýbali ani svetové hity. Ako odznelo v úvodnom citáte, talent je dar, ktorý je však potrebné rozvíjať a každý takýto dar na našej škole podporujeme.
" K dobrej knihe je treba dobrých čitateľov." Victor Hugo
Školský rok 2016/2017 je vyhlásený ako Rok čitateľskej gramotnosti, preto sme reagovali na výzvu MŠ SR o spoluprácu pri realizovaní aktivity Čítame spolu. Dňa 24.10.2016- Medzinárodný deň školských knižníc sme spolu s ostatnými zapojenými školami na Slovensku čítali texty rozprávok P. Dobšinského.
Piatkové slnečné počasie bolo ideálnym dňom pre účelové cvičenie v teréne. Naším cieľom bolo krásne okolie susednej obce Roztoky. Žiaci sa obávali tých niekoľkých pár kilometrov, ktoré delia ZŠ Nižný Mirošov od obce Roztoky, ale nakoniec cesta, kde panovala priateľská komunikácia ubehla rýchlo a bez akýchkoľvek problémov so zvládnutím trasy. Prešli sme sa celou obcou, pozdravili rodičov či bývalých žiakov školy, až sme sa dostali na ihrisko obce, kde sme na jeho okraji založili oheň, žiaci si opiekli mäsové dobroty, potom si chlapci zahrali futbal. Nakoniec sme v spoločnej diskusii so žiakmi predostreli význam účelového cvičenia, poukázali sme na potreby civilnej obrany v súčasnej dobe, ochrane zdravia, dopravnej výchove a na základné vedomosti o poskytovaní prvej pomoci. Naspäť k škole dole brehom sa kráčalo už oveľa lepšie a rýchlejšie. Tam nás už čakal chutný obed a rozlúčili sme sa so spokojný
mi umiatymi, hoci unavenými tvárami detí.
Dňa 05.09.2016 sa konalo slávnostné otvorenie školského roka 2016/2017.
Prázdniny ubehli rýchlo ako voda.
Joj, ale je ich škoda. |
Čas dovoleniek odišiel |
a na školu čas nadišiel. |
Učiť nás zas prinútili, |
tým naše duše skormútili. |
Písomky a skúšanie, |
to je naše večné mučenie. |
A keď prichádza po štvrtku piatok, |
je tento deň pre žiakov sviatok. |
Nezostáva nám nič iné, |
len počkať ešte skoro rok na chvíle, |
keď dva mesiace doma pobudneme |
a opäť si oddýchneme. |
Slávnostné ukončenie školského roka 2015/2016 - 30. jun. Do galérie Záver školského roka boli pridané fotografie.
Žiaci ZŠ sa 29. júna 2016 zúčastnili školského výletu. Fotografie sú vo fotoalbume.